Przy okazji ostatniego wpisu…

Przy okazji ostatniego wpisu dostałem bardzo dużo komentarzy, że chcecie więcej MIĘSA.
Umiem mięso.
Zatem dzisiaj o tematach bardziej kontrowersyjnych i ciekawych tj. Pensje, premie I coroczne podwyżki.
Nie będę używał nazwy żadnej konkretnej firmy. Informacje o których piszę można znaleźć w każdym sklepie z informacjami.
Jeśli chcesz być wołany/wołana do kolejnych wpisów, plusuj pierwszy komentarz.

——————–
Tytułem wstępu.

Pracowałem w trzech różnych korpo, dwóch SSC w Krakowie (shared service center) i jednym korpo w Warszawie.
Opowiem bardziej o praktykach SSC, bo tam pracowałem dłużej i tam pracuje obecnie.
Większość korporacji, zarówno w Krakowie jak i w Warszawie, bierze udział w anonimowych ankietach placowych, prowadzonym przez zewnętrzne firmy konsultingowe. Zasada jest prosta. Jako przedstawiciel SSC, zwykle ktoś wysoko w HRach, wysyłasz dane o średnich placach oferowanych na reprezentatywnych stanowiskach. Ktoś te dane przerabia i przygotowuje raport końcowy. Dostarczasz dane i jeszcze płacisz dane za ich analizę, dobry deal. Co dostajesz w zamian? Bardzo dużo informacji. Średnie dane o płacach i oferowanych benefitach w swoim sektorze/branży. Dzięki temu wiesz jak kształtują się płace na rynku i gdzie Cię to pozycjonuje jako pracodawce, dodatkowo w przyszłości dostosowujesz płace do tego gdzie chcesz być na rynku. Większość firm ma plany, że chce się znależć w określonym centylu. Poniżej przykład firmy, która oferuje taka usługę i pracodawców, którzy biorą udział w takim badaniu. Nic tajnego. Polecam szczególnie pdfa, gdzie są wyszczególnione stawki po rodzaju pracy i doświadczeniu. Zachęcam do przeczytania.

https://absl.pl/pl/poland-shared-services-survey-local-launch-meeting-2/
https://absl.pl/wp-content/uploads/2018/06/raport_absl_2018_EN_181120_epub.pdf
https://absl.pl/membership/members/

——————–
Pensja na start.

Pensja na start kształtuje się bardzo różnie. Z mojej subiektywnej oceny I doświadczenia wycena stanowisk w finansach wygląda to następująco. Administracja